Přemýšlejte o módě stejně jako přemýšlíte o jídle. Chcete jíst potraviny plné pesticidů, chemikálií a antibiotik? Zřejmě ne. To samé platí pro textil. Proč na sebe navlékat oblečení, které je plné chemie a navíc jej vyrobil někdo, kdo sotva dostal zaplaceno? Rychlá móda patří v současnosti mezi nejhorší odvětví lidské činnosti z mnoha důvodů. Udržitelná móda je pravým opakem.

V roce 2015 bylo vyrobeno 52 milionů tun oblečení. Z toho 73% skončilo na skládce nebo ve spalovně tentýž rok (zdroj: A New textiles economy: Redesigning fashion’s future.). V tom samém roce společnost H&M shromáždila na svých prodejnách 12 000 tun oděvů. Procesem recyklace, kdy ze starého vlákna vznikne nové oblečení prošlo pouze 200 tun, což je jen 1,6% z nasbíraného množství (zdroj: H&M sustainability report). Další pecka je, že džíny urazí za svůj životní cyklus zhruba 40 000 kilometrů (zdroj: Výstava Fast Fashion v Drážďanech). Kolik vy ujedete za rok ve svém autě? A mohl bych pokračovat v dalších faktech rychlé módy.

Udržitelná móda nabízí jistoty, že dělník dostal řádně zaplaceno, všechny články řetězce jsou si rovny a planeta není tolik zatěžována. Častým výsledkem férového kousku oblečení je navíc kvalitní zpracovaní a materiál, který vydrží roky. Pokud stále nejste přesvědčeni, že je udržitelná móda to pravé pro vás, mám 5 důvodů, proč se s ní zaplést.

Investujte do jednoho kusu, který budete nosit znovu a znovu

Koupíte si super svetřík v akci za dvě stovky a pak se za dva týdny divíte, že má žmolky, nedrží tvar a celkově vypadá „vyblitě“. To je tvrdá realita rychlé módy. A zatímco se vám stále častěji vytváří pachuť v ústech, když máte jít nakupovat, přemýšlíte o tom, co budete nosit, aby vám to vydrželo. Rozmazlujte se! Dopřejte si originální kousek na míru.

Možná bude stát stejně jako celý váš šatník, ale koho to zajímá, když se v něm budete cítit božsky. Ten pocit, když víte, že vaše bunda je jediná na světě a byla upravena podle vašich potřeb. To je druh vzrušení, které se v průběhu času nemění. Čím častěji ji budete nosit, tím více bude vaší součástí.

„Pokud se podílíte na procesu, stanete se součástí značky, součástí oděvu a budete se cítit božsky.“

Praví gentlemani vědí, že ručně šitá taška vypadá mnohem lépe, než kupovaná v konfekci. Je na čase, aby všichni posedlí nákupní horečkou věděli, že zde je svatý grál. Bunda vyrobená na míru zabere čas, několik schůzek a měření, aby se zajistilo, že vám bude sedět jak prdel na hrnec. Nebude to však průměrná velikost L nebo M, budete to VY.

Oblečení na míru ve vás vzbudí kreativitu

Při pořízení oblečení na míru se vám dostane do rukou zbraň hromadného ničení – kreativita. Doslova a do písmene zabíjíte nudu, šeď a stereotyp. Rozhodujete totiž o celkovém tvaru, barvě a vzoru. A to není všechno – jsou tu také manžety, knoflíky, ozdoby a doplňky. Kombinace jsou nekonečné. Dohromady skládáte bloky a kusy látky, máte něco, co je celé vaše.

Ke své krejčí můžete přinést jakýkoliv materiál, který máte doma. Použijte starší kalhoty, bundu nebo mikinu, ze které vyrobíte nový kousek, nebo použijete pouze část. Krása upcyclingu je v tom, že starému kusu oblečení vdechnete nový život.

Kvalita vždy zvítězí nad kvantitou

Méně je dnes více. Klíčem k perfektnímu šatníku jsou kousky, které jsou stylové několik let. Nejsou trendy jen jednu sezónu. Při nákupu etické módy přemýšlejte o ceně, jako o investici, kterou rozložíte do několika let. Nekupujete si bundu za sedm stovek, kterou si na sebe vezmete dvakrát a příští rok ji nebudete nosit, protože se vám rozpadne pod rukama, nebo prostě vyjde z módy. Kupujete si bundu za několik tisíc, kterou budete nosit i za dvacet let a stále bude v kurzu. Když to rozpočítáte, vyjde vám cena za den nošení v řádech halířů a ne korun, jako u oblečení z běžné konfekce.

Jednoduchou rovnicí zjistíte, na kolik vás daný kousek vyšel. Cena za jedno nošení nebo-li Cost Per Wear (CPW) se vypočítá následovně = cena za kus / počet nošení.

Zastavte likvidaci textilního odpadu na skládce

Každoročně na skládkách skončí více jak 1 miliarda tun oblečení. Mnohdy se jedná o úplně nové kousky, které nenašli svého kupce. Jindy se jedná jen o oblečení, které není v kurzu. Udržitelná móda se snaží zastavit hromadění textilního odpadu na skládce. Pokaždé, když se budete zbavovat oblečení, se nejdříve zamyslete nad tím, jestli není něco k užitku. Často se zapomíná na knoflíky, kapsy nebo nášivky. Nakupujte oblečení, které je upcyklované, nebo se řadí do vintage materiálu. Nákupem přepracované tkaniny ze všech druhů zdrojů minimalizujete potřebu výroby nové látky. Navíc je mnohem méně pravděpodobné, že byste se ke svému supercoolvlastnoručněupravenému kusu oblečení přistupovali nezodpovědně.

Udržitelná móda nabízí sociální spravedlnost. Podporujte dělníky, kteří dostávají spravedlivě zaplaceno

Nákup něčeho, co bylo eticky vyrobeno znamená, že jste zaplatili řádně kvalifikovaného pracovníka, který má férové pracovní podmínky. Průměrně každá šitá dámská bunda trvá zhruba 20 až 25 hodin práce. Poctivá práce musí být správně ohodnocena. Pokud se nechcete podílet na vykořisťování, hledejte pouze etickou výrobu. Jednou z možností jak ji poznat je certifikát FairTraide.

Ztrácíte se v různých certifikátech a osvědčeních? Pomůže vám článek Víte co se skrývá pod pojmy etické, ekologické a fairtrade?

Jaký je váš poslední kousek z konfekce? A kolik průměrně zaplatíte za oblečení na míru?